Portrét

Úplně každý, kdo udrží fotoaparát, je schopný zhotovit portrét. Pravdou ale je, že někdo to udělá lépe, než ostatní. Nejlepší portrétní fotografové to dělají neustále, spolehlivě vytvářejí vynikající, nápadité portréty každého subjektu, se kterým pracují. Čím to je? Co umí a dělají, aby právě jejich portréty byly mimořádné? Odpověď na obě otázky není tak jednoduchá, je totiž mnoho věcí, které musí umět, aby vytvořili dokonalý portrét.

Pro vytvoření excelentního portrétu není zapotřebí vlastnit fotografické studio, či ateliér zařízený zábleskovými světly zvučných značek a být vlastníkem Hasselbladu s digitální stěnou v hodnotě luxusního vozu. Co tedy vlastně tvoří dobrý portrét?

Co je portrét?

Portrét je definován jako obraz osoby, speciálně její tváře. Jednoduché, že? Ale portrét v souhrnném pojetí, má hlubší význam. Fotografický portrét je chápán tak, že musí být kvalitním obrazem, který nezachycuje na film pouze fyzický vzhled osoby, ale také něco z jejího charakteru, a to zpravidla takovým způsobem, který je pro subjekt přitažlivý a příjemný.

Odhalení povahy (charakteru)

Dobrý portrét bude obsahovat minimálně jeden element, který odhaluje osobnost jedince, čehož se dá dosáhnout pomocí pózy, postoje, nebo tím, že se vyzdvihne kterýkoli z mnoha rysů a znaků, který tvoří individuální povahu portrétovaného. Řekne nám něco o subjektu. Možná jste slyšeli něčí postřeh, že jistý fotograf „pravdivě zachytil“; dotyčného na fotografii. Sděloval, že dotyčný skvěle zvěčnil fotografovaného tak, jak skutečně vypadá, ale to, co přitom cítí je, že fotografie odkrývá podstatu, identifikovatelnou část, osobnosti portrétovaného. Portrétní fotograf, který nikdy v minulosti nepotkal tuto osobu bere vždy svou práci jako výzvu.

galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret galerie portret

Co vás tedy při portrétování čeká?

Každý odkrýváme své pocity a nálady poněkud jinak. Někteří z nás odhalují svou individuální povahu s bezprostřední průhledností, zatímco jiní jsou poněkud složitější a těžší k „přečtení“. Portrétní fotograf se musí stát odborníkem ve studování lidí, které nezná, aby mohl zachytit jejich charakterovou podstatu. To znamená, že bude bedlivě sledovat a vyhodnocovat signály z chování, reakcí, výrazů, řeči těla a podobně a pak posoudí jak nejlépe připravit fotografovaného pro kameru.

To vyžaduje jisté schopnosti a porozumění lidské povaze.Vytvořit vztah se subjektem je to nejdůležitější, ať už se jedná o tříleté dítě, či devadesátiletého státníka, protože tak se bude subjekt cítit příjemně ve fotografově přítomnosti, zkrátka více uvolněný a přirozený pro objektiv. Fotograf tedy projde všemi možnými kroky, aby docílil přirozené pohody subjektu a tím i přirozeného vzhledu.

Jak dlouho portrétování potrvá?

Jsou mezi námi jednici, kteří mají krásné portréty i z kabinky automatu v supermarketu. Většina lidí se mnou bude souhlasit v tom, že kdyby ve skutečnosti vypadali tak, jako na fotografii v občanském či řidičském průkaze, nebo v pasu, nebyli by se sebou zdaleka tak spokojeni. Četl jsem článek, který popisoval práci fotografa, tvořícího portrét jedné velice známé osobnosti z prostředí show business. Portrét vznikal několik týdnů, ale ne před kamerou. Subjekt musel odhalit něco ze své minulosti, vyprávět příběhy a zážitky, mezi nimiž byl jeden, který „vypíchl“ jeho povahu a formoval budoucí vztah k okolí a životní cestu. Fotograf následně pomocí jednoduché rekvizity a práce se světlem zhotovil portrét za pár desítek minut. Portrét, který se naprosto odlišoval od všech snímků, které tento hojně fotografovaný člověk do té doby měl a který měl pro něj velkou hodnotu. To je samozřejmě extrém, který naprostá většina z nás nepotřebuje, ale napovídá něco o tom, proč známé osobnosti a státníci spolupracují s velice omezenou skupinou fotografů s dokonalou znalostí prostředí a subjektů samotných. Doba, kdy vznikne série řekněme pěti výborných portrétních snímků se pohybuje od 30-ti minut do 2 hodin, bez započítání následné práce v grafickém editoru (retuše).

Atelier nebo exteriér?

Portrétní fotograf musí pracovat se světlem. Přírodní denní světlo je pravděpodobně to nejlepší dostupné světlo pro zachycení lidské osobnosti. Nekonečné varianty venkovních světelných podmínek umožňují neomezené možnosti výrazu. Bihužel ne vždy se slunce a mraky přizpůsobí termínu Vašeho portrétování a pak nastupuje ateliér. Náš atelier ve Spálené ulici má rozsáhlou terasu s překrásným výhledem na Hrad, což nám umožňuje kombinovat vysokou kapacitu konzistentního světla studiových zábleskových zařízení, a denního světla s využitím malebného pozadí. Rozhodně se ale nebráníme fotografování v různých lokacích, kde pracujeme s využitím pozadí, které může portrét vhodně doplnit, nebo být naopak k portrétu ostrým kontrastem, čím dojde k eště většímu upoutání pozornosti k portrétovanému (známé snímky módních fotografů zobrazující perfektně nalíčené modelky v extravagantních šatech v protředí průmyslových podniků, dolů, sutin domů apod.)

Výsledek práce vašeho portrétního fotografa

Na portrétu je zdůrazněna vaše osobnost. Ten, kdo se bude později na takový portrét dívat, musí vidět více, než pouze něčí fotografii. Obraz bude vyzařovat náladu, ukazovat osobnost a charakter, poskytovat divákovi možnost, aby si udělal svůj názor na člověka na portrétu.